Inwestowanie w wyprawkę dla ucznia to, oczywiście, ważna pozycja w domowym budżecie. Mnóstwo mam i tatusiów stara się, aby pomóc utrzymać jak najmniejsze zakupy i wydatki na tego rodzaju zakupy. Gdzie można taniej kupić podręczniki w dużym mieście? Jak dużo będzie kosztowała przeciętna wyprawka do szkoły?

Gdzie można dostać tanie podręczniki w sieci?

Giełda dotycząca podręczników szkolnych działa prawie przez cały rok. Co więcej, praktycznie każda TaniaKsiazka – księgarnia internetowa podręczniki oferuje uczniom i ich rodzicom w obniżonych cenach. Możemy również znaleźć wiele stron internetowych z ogłoszeniami. Każdy może rozesłać ofertę na dostarczenie lub zakup podręczników bez żadnych opłat. W celu zamieszczenia dobrej reklamy i marketingu wystarczy uzupełnić dany formularz, podając dane kontaktowe oraz niezbędne dane o poszukiwanej książce (tytuł, tematyka autora, temat podręcznika oraz cena). Aukcje allegro oraz dodatkowo księgarnie internetowe również będą cieszyły się dużą popularnością potencjalnych nabywców podręczników.

Ile możemy oszczędzić w księgarniach internetowych?

Te ostatnie zapewniają oszczędności. Przykładowo, wiele księgarni udziela 5% rabatu na swoje książki przy minimalnym nakładzie odnoszącym się np. do 150 zł. W rozsądnej cenie, a po przekroczeniu kwoty 200zł, dokładny rabat wynosi 10%. Praktycznie wszystkie księgarnie, autonomicznie i niezależnie od ilości otrzymywanych egzemplarzy, oferują stałe rabaty w cenach książek ekskluzywnych i tych lepszych wydawców. W księgarniach internetowych mogą one być o 10-20% tańsze w porównaniu z cenami detalicznymi podawanymi przez wydawców. Wybierając sklep internetowy, należy pamiętać o kosztach przesyłki – często są one wyższe niż dokładny rabat oferowany w sklepie. Dlatego niektóre księgarnie internetowe deklarują, że prawdopodobne jest składanie zamówień we własnych biurach na terenie całego miasta.

Czy warto kupować podręczniki w księgarniach stacjonarnych?

Jeszcze inną odpowiedzią są zwykłe księgarnie, które zazwyczaj oferują okazjonalne oszczędności oraz dostawcy antyków, czyli antykwariaty. Warto ponadto, sprawdzić, czy szkoły koordynują kiermasze lub inwestycje w używane podręczniki. Popularne są również duże księgarnie z bogatą ofertą.

Ile może kosztować kilka podręczników?

Za kilka podręczników (z wyjątkiem języków obcych) możemy zapłacić od dwustu do pięciuset złotych. Opłata jest uzależniona od szkoły; najtańsze zestawy są w szkołach podstawowych.

 

Renata